Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
McDonald’s i Danmark vil åbne fire nye restauranter i år. Det fortæller adm. direktør, Joachim Knudsen, i et stort lederportræt, som bringes på Borsen.dk i dag. To af de nye restauranter kommer til at ligge i Brande og Vordingborg. De to øvrige forhandles der stadigvæk om.
I lederportrættet fortæller Joachim Knudsen om, at han ikke er bleg for at sadle fuldstændig om, og at han undervejs har begået masser af fejl, som det dog efterfølgende er lykkedes at rette op på.
"Så skal man som leder ikke være for stolt til at stoppe op og ændre kurs. Det har jeg gjort masser af gange," siger han.
Netop i disse er år er McDonald's under stor forandring herhjemme. Det gælder især for måden, maden fremstilles på, samt gæsternes øgede brug af selvbetjeningsmaskiner, der er blevet opstillet i 72 af de 88 restauranter, som drives af selvstændige franchisetagere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Arp-Hansen sætter rekord i stærkt hotelmarked
27-03-2026
-
Mikkeller vender tab til rekordoverskud
27-03-2026
-
Danske restauranter vinder internationale priser
27-03-2026
-
Ny folketingspolitiker vil styrke turismen
27-03-2026
-
Turisters klimaaftryk falder trods stigende turisme
27-03-2026
-
Danhostel optager første hostel i Grønland
27-03-2026
-
HORESTA fastholder krav om tilladelse til autocampere
27-03-2026
-
Internationalt: Berlin får Europas største hostel med 2.500 senge
27-03-2026