Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det hører ikke til sjældenhederne, at gæsterne tager toiletartikler med sig fra hotelværelserne, men en ny rundspørge viser, at det ikke bliver ved det. Hoteller har mistet madresser, kunst, kaffemaskiner og meget mere, skriver Independent.co.uk.Øverst på formularen
I en analyse af Wellness Heaven har 1.157 fire- og femstjernede hoteller beskrevet omfanget af inventar, der hvert år forsvinder fra virksomhederne.
”Det var en overraskelse for mig, da det jo er rimelig simpelt for hotelvirksomhederne at identificere, hvilken gæst der har begået tyveriet. Rengøringen gennemgår jo værelset efter udtjekning, og der er et manglende TV eller en madras let at få øje på”, siger Tassilo Keilmann, adm. direktør i Wellness Heaven.
Hele 49 hoteller fortalte om manglende madrasser. Der blev stjålet otte gang flere madrasser på de femstjernede hoteller sammenlignet med de firestjernede.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025