Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
To fridage på fire måneder. Det er de færreste, som vil stille sig tilfreds med det, men hvis man vil være Danmarks bedste kok, så kræver det en større indsats, og den er Bjarke Jeppesen, som til daglig er assisterende køkkenchef på Hotel Hesselet, villig til at levere. Også selv om det betyder, han meget sjældent kan holde fri, skriver Lokalavisen Nyborg.
For nylig blev han nummer to ud af 17 i semifinalen til konkurrencen Årets Kok, som er Danmarksmesterskabet for professionelle kokke.
”Og det var den placering, jeg kom efter, for jeg ville helst ikke vinde semifinalen og blive en alt for stor favorit. Det ville give et unødvendigt pres op til finalen”, siger han.
Til gengæld vil han gerne vinde selve finalen som Årets Kok 2020. Den finder sted 22. marts i Messecenter Herning under Foodexpo-messen. Her dyster de 10 bedste kokke fra semifinalen om at vinde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025