Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Villa Provence i Aarhus arbejder målrettet på at få en Michelin nøgle, der er hotellernes pendant til Michelin stjerner. Hotellet er allerede en del af Michelin Guides hoteludvalg og kan dermed komme i betragtning til én, to eller tre nøgler.

Ambitionen kommer samtidig med en udvidelse af hotelkapaciteten i Aarhus. Omkring 1.000 nye værelser er på vej, blandt andet hos Scandic, Comwell og Moxy, mens Hotel Guldsmeden åbnede 211 værelser i juli.

Administrerende direktør i Bühlmann Hotels Thomas Holme vurderer, at der fortsat er plads til små luksushoteller med fokus på individualitet, autenticitet og personlig betjening. Ingen hoteller i Aarhus har endnu en Michelin nøgle.

Læs hele historien på Turistmonitor

Scandic tager afsked med mangeårig direktør

Scandic Hotels Group og Søren Faerber har indgået en fælles aftale om at afslutte samarbejdet. Den tidligere danske landechef har senest været strategidirektør for hele hotelkoncernen, hvor han har haft ansvar for strategi, franchise og partnerskaber.

Log ind