Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Villa Provence i Aarhus arbejder målrettet på at få en Michelin nøgle, der er hotellernes pendant til Michelin stjerner. Hotellet er allerede en del af Michelin Guides hoteludvalg og kan dermed komme i betragtning til én, to eller tre nøgler.

Ambitionen kommer samtidig med en udvidelse af hotelkapaciteten i Aarhus. Omkring 1.000 nye værelser er på vej, blandt andet hos Scandic, Comwell og Moxy, mens Hotel Guldsmeden åbnede 211 værelser i juli.

Administrerende direktør i Bühlmann Hotels Thomas Holme vurderer, at der fortsat er plads til små luksushoteller med fokus på individualitet, autenticitet og personlig betjening. Ingen hoteller i Aarhus har endnu en Michelin nøgle.

Læs hele historien på Turistmonitor

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Log ind