Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter et tarveligt 2018 er Peter Beier Chokolade for alvor gået i gang med at udvide forretningen med et ekstra forretningsben. For et år siden åbnede chokolademageren en café i Axel Towers i København, og nu er selskabet gået i gang med at udrulle konceptet til flere af de eksisterende 25 butikker, skriver FødevareWatch.dk.
"Det har slået fuldstændigt vildt an i Axel Towers. Der er totalt fyldt i weekenden, og du kan ikke komme ind før klokken tre om eftermiddagen. Det er den vej, vinden blæser, så det skal vi bare have mere af," siger 53-årige Peter Beier, der er direktør og ejer i selskabet af samme navn.
Udmeldingen kommer efter et år, hvor Peter Beier Chokolade blev ramt hårdt af den varme sommer, som kostede på bundlinjen, der blev mere end halveret og faldt til 0,6 mio. kr. i 2018 mod 1,9 mio. kr. i 2017.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026