Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I dag åbner Aarhus’ første running burger bar – Burger Brothers.

Her kan gæsterne tage plads ved bordet og få tildelt en seddel, hvorpå de kan krydse af, hvilke burgere de ønsker. Mens tjenerne kommer med burgerne kører fem forskellige fritter, sidedishes og dyppelse på båndet ved siden af gæsterne, som må spise alt, hvad de kan i to timer.

”Aarhus er jo både en burgerby og en storby, så vi synes, at det ville være rigtig spændende at prøve running burgers-konceptet her,” fortæller Malte Christensen, som er medejer af Burger Brothers.

Stærkere salg end ventet hos McDonald’s

Fastfoodkæden øgede både omsætning og overskud i 2025. Sammenligneligt salg overgik analytikernes forventninger, mens kampagner og fokus på værdi løftede kundetrafikken.

Affaldstilsyn rammer skævt for landsdækkende fastfoodkæde

Sunset Boulevard er blandt branchens frontløbere, når det gælder affaldsreduktion og genbrug. Alligevel har kæden oplevet, hvordan det kommunale affaldstilsyn er uensartet og uforudsigeligt. Ifølge HORESTA understreger casen behovet for en ændring af tilsynet.

Log ind