Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Det her er det vildeste, vi har oplevet ved en åbning!” Sådan lyder det fra Karam Ayad, få minutter efter Skive har fået sin SushiMania-restaurant. Karam Ayad er direktør for kæden, der har over 20 restauranter i hele landet. Lanceringen blev markeret med gratis sushi til de fremmødte.
Karam Ayad har til Skive Folkeblad begrundet valget af Skive med, at flere lokale kunder besøger restauranterne rundt omkring i nærliggende byer. Om interessen vil være lige så stor om et par måneder, kan kun tiden vise.
Den nye restaurant har skabt nye arbejdspladser, der har betydet otte ekspedienter samt to kokke til restauranten. Kokkene har kæden selv uddannet til at lave mad til netop SushiMania, og de har arbejdet nogle måneder i en af kædens restauranter i Aarhus.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026