Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restaurant Krenkok i Odense er i øjeblikket lukket, og det bliver den ved med at være resten af juli måned med, fortæller stedets hjemmeside, på grund af "afholdelse af ferie og optimering af organisationen".

”Jeg valgte at træde ud, for det fungerede ikke sådan, som jeg havde håbet”, siger restaurantens chef, kok Mick Mehl Kjær.

Hvad der skal ske med Restaurant Krenkok afgøres af iværksætter Jesper Jungersen, der ejer selskabet bag.

”Vi skal have fundet en ny forpagter til at drive stedet videre. Det var ærgerligt, at Mick ikke var den rigtige”, siger Jesper Jungersen.

Jan Fischer går på pension efter 27 år i HORESTA

Som klassifikationschef i HORESTA har Jan Fischer sat sit præg på hotel- og restauranterhvervet gennem de seneste mange år. En vellidt kollega går nu på pension og får dermed mere tid til rejser, venner og kulturelle oplevelser.

Log ind