Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere gæster og nye caféer var med til at trække overskuddet op hos cafékæden Vivaldi, der også har planer om vokse sig endnu større det kommende år, skriver Finans.

I løbet af det seneste regnskabsår, der løber fra juli sidste år til udgangen af juni i år, har kæden for første gang slået dørene op til en café i Odense, og året forinden blev der åbnet caféer under Vivaldi-navnet i både Frederica og Esbjerg.

”Det er både åbningerne, der har bidraget, og så har vi også haft flere gæster, og forretningen er derfor også vokset organisk,” siger Thomas Munkholm, der er udviklingsdirektør hos Vivaldi.

Læs hele historien her.

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025

Flere gæster og stigende omsætning gjorde 2025 til et historisk godt år for Tivoli. Resultatet giver ifølge ledelsen et solidt udgangspunkt for nye investeringer og forventninger om et 2026 på niveau med det seneste år.

Log ind