På Hotel Koldingfjord arbejder de talentfulde kokke hver dag med at udvikle nye smagsoplevelser – og samtidig tænke bæredygtigt. En af husets unge, dygtige kokke har forfinet en grøn sauce, der udnytter køkkenets grøntsagsrester på en innovativ måde.

Saucen, som er skabt af ellers kasserede ingredienser som løgskaller, gulerodsstumper og blomkålsstokke, kombineres med japansk kombutang for at tilføje en naturlig umami-smag.

Resultatet er en velsmagende, dyb sauce, der kan bruges som bouillon, glace eller som ledsager til grøntsagsretter – og som smagsmæssigt minder om en klassisk kalve- eller oksesauce.

Ikke alene er denne sauce et bæredygtigt alternativ til traditionelle fonde kogt på okse- og kalveben, den giver også nye muligheder i køkkenet.

Hør meget mere om den unikke sauce i videoen nedenfor, hvor der bliver fortalt om processen og hvor inspirationen kommer fra.

Hvis du deltager på Optimeet Messen 2025 den 20. marts i Bella Arena, har du desuden mulighed for selv at smage den nye sauce. Her kan du kigge forbi stand 333, hvor de er klar med smagsprøver.

Hotel Koldingfjord kåret som Jyllands bedste hotel

Hotel Koldingfjord har vundet prisen som Jyllands bedste hotel ved Danish Travel Awards i København. Kåringen kommer samtidig med, at hotellet har udvidet kapaciteten med flere værelser og styrket mulighederne for at afholde konferencer og events.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind