I løbet af december vil danskerne kunne komme i julestemning i selskab med medarbejderne på Hindsgavl Slot.
Den 4., 11. og 18. sender TV2 tre udsendelser af 40 minutters varighed, som giver indblik i, hvordan man forbereder juleaften på slottet ved Middelfart.
”Optagelserne viser, hvordan vi arbejder med at gøre det hele klar til den 24. Hvordan vi laver maden, laver dekorationer og så videre. Derudover er der interview med gæster, som fortæller, hvorfor de har valgt at holde juleaften ude”, fortæller Uffe Høeg Johansen, der er direktør i Hindsgavl Slot.
Optagelserne fra Hindsgavl blev lavet sidste år i december, hvor filmholdet fulgte processen helt frem til og med juleaften.
Det er fast tradition, at Hindsgavl inviterer indenfor den 24. december.
”Gæsterne er typisk ægtepar, hvor børnene er flyttet hjemmefra, og menuen er den klassiske med and og flæskesteg, og der er selvfølgelig også dans om træet”, fortæller Uffe Høeg Johansen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025