Vil du hjælpe elever det sidste stykke gennem hotel- og restauranterhvervets uddannelser? Eller vil du hjælpe med at godkende nye lærepladsvirksomheder?
HORESTA mangler lige nu erfarne brancheprofiler til at være skuemestre og besigtigelsespersoner ved de afsluttende prøver og besigtigelse af nye lærepladsvirksomheder.
Der er således brug for personer, der kan være med ved svendeprøverne på tjener-, receptionist- og gastronomuddannelserne og som har et godt kendskab til uddannelsen af elever.
Ved prøverne er der altid en underviser og to repræsentanter fra erhvervet. Her vil du kunne indgå i bedømmelsen af elevens præstation samt få indblik i den nyeste udvikling og læring, som eleven har oparbejdet i skole- og praktiktiden. Og så er det selvfølgelig også en mulighed for, at du kan præsentere din virksomhed for den næste generation af kolleger i erhvervet.
Er du interesseret i at høre mere, kan du kontakte HORESTAs uddannelses- og projektchef, Pia Svane.
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Europas store hoteloperatør Revo i betalingsstandsning
30-01-2026
-
Ny hotelkæde får dansk debut i Postbyen
30-01-2026
-
Succeshotel i Maribo står foran stor udvidelse
30-01-2026
-
Hotelkæde tilbyder dyrlæge til firbenede gæster
30-01-2026
-
Eksklusivt gastroevent skal løfte bred dansk turisme
30-01-2026
-
Cori Hornbæk henter stærk profil før hotelåbning
30-01-2026
-
Farverigt restaurantkoncept rykker ind i Viborg
30-01-2026