De fleste ved efterhånden, hvad træneren for det danske herrefodboldlandshold, Kasper Hjulmand, er i stand til som leder. I sommer førte han sit hold ud af den dybeste krise og fik spillerne til præstere langt over evne. Og for blot et par uger siden sikrede han og spillerne sammen kvalifikation til VM efter en historisk sejrsstime.
Hans præstation har gjort, at han nu er nomineret til Årets Leder af Ledernes Hovedorganisation – og på HORESTA Årsdag den 18. november, kan I høre ham fortælle om ledelse og vinderkultur.
Moderator og tidligere tv-vært Morten Resen interviewer Kasper Hjulmand, så I kan få svar på, hvordan I skaber en vinderkultur, og hvad hotel-, restaurant- og turisterhvervet kan lære af lederskab inden for sportsverden.
En cocktail af alt det bedste
Men Årsdagen er meget mere. Vi har sammensat et program, der udover Kasper Hjulmand, byder på den amerikanske keynote speaker Sylvie di Giusto, fremtidsforsker Anne Skare, et stærkt debatpanel bestående af ledere fra branchen, og I kan møde en række upcoming virksomheder, der har kastet sig ud i oplevelsesbranchens forunderlige verden.
Vi afslutter Årsdagen på bedste vis med HORESTA Lounge Party.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Optimeet 2026 udvider med nye formater og spor
06-11-2025
-
Restaurantbranchen oplever vækst – men inflation dæmper effekten
06-11-2025
-
Core Hospitality runder 2.000 værelser med udvidelse i Esbjerg
06-11-2025
-
HORESTA inviterer til valgdebat om turisme og erhverv i København
06-11-2025
-
Airbnb-snyd fører til samråd: Minister varsler stramninger
06-11-2025
-
Fastfood løfter sig i kvalitet og tiltrækker flere gæster
06-11-2025
-
Digitale værktøjer vinder frem i restaurantbranchen
06-11-2025
-
Moxy Hotel åbner i Aarhus’ nye Sydhavnskvarter
06-11-2025
-
Henrik Specht takker af efter fire årtier i rejsebranchen
06-11-2025
-
Hæder til Danhostel Stevns for ekstraordinært værtskab
06-11-2025