Hvis et forslag fastholdes i en ny nattelivsplan for København, vil det de facto betyde, at Københavns Kommune har mulighed for helt systematisk at lukke alle de virksomheder, de ikke ønsker i det københavnske natteliv. Og helt uden mulighed for at omgøre en sådan beslutning. Derfor er HORESTA og en række øvrige organisationer gået sammen om et fælles opråb.
Organisationerne stiller blandt andet spørgsmålene, om dette virkelig er det signal, som Københavns Kommune vil sende til omverdenen, at der er nogle virksomheder, som ikke alle velkomne? Og om det virkelig er den måde, man vil behandle et erhverv, som lige nu kæmper for deres eksistens og overlevelse, på?
Budskabet lyder, at det ikke er måden, hvorpå man skaber et stærkt brand som erhvervsvenlig kommune.
Afsluttende skriver organisationerne, at udfordringerne i det københavnske natteliv ikke går væk ved at fjerne det professionelle restauration- og nattelivs eksistensgrundlag. Det løses i dialog og samarbejder med Københavns Kommune på tværs af brancher og interessenter. Og det er den vej, vi skal fortsætte ad.
Afsenderne er Ejendom Danmark, Vin & Spiritus Organisation i Danmark, DRC – Danmarks Restauranter & Cafeer, Dansk Erhverv, Landbrug & Fødevarer, Dansk Industri, Danmarks Rejsebureau Forening Bryggeriforeningen, SMVdanmark, Dansk Live, KBH – Commerce & Culture, Nyhavn – Restauranterne og Barerne i Nyhavn, De Samvirkende Købmænd og HORESTA
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026