Torsdag var HORESTA vært for Konferencen THE NEXT NORMAL i Bella Center. Nu kan du se videoen fra dagen, hvor både statsministeren og inspirerende oplægsholdere indtog scenen.

På dagen fortalte investor Mia Wagner om behovet for at skabe nye, unikke oplevelser for gæsterne og mulighederne ved at indgå samarbejder med konkurrenter.

Jarle Fink Kondrup, CXO ved Innovation Lab, inspirerede branchen til at bruge krisen på at kigge virksomheden efter i sømmene og aktivt forsøge at udvikle produktet og søge nye markeder.

Debatpanellet bestående af Adam Aamann, Aamanns Restauranter, Peter Schelde, Comwell, Peter Haaber, Zleep Hotels, og Lasse Skjønning Andersen, Grød delte erfaringer ved at lede under erhvervets største krise nogensinde.

København åbner for flere hotelprojekter

Politikerne afviser et generelt stop for nye hoteller i Indre By og på Vesterbro. Beslutningen giver mulighed for øget kapacitet og vækker opbakning fra HORESTA.

København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning

Klima-, Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune har besluttet at droppe et generelt §14-forbud mod hotelprojekter i Indre By og på Vesterbro. I stedet gives der mulighed for flere af de projekter, der tilfører ny hotelkapacitet til byen. HORESTA glæder sig over beslutningen, som både styrker turismen og beskytter byens boligområder.

Log ind