I projektet ’Ja tak til efteruddannelse’ har HORESTA og 3F i løbet af det sidste halve år været på besøg hos både små, mellemstore og store virksomheder, og fortalt om de muligheder, der er for at få medarbejdere efteruddannet samt mulighederne for tilskud fra Kompetenceudviklingsfonden.
Der er arbejdspladser, der allerede er gået i gang med efteruddannelse og det har sammen med erhvervsskolerne været muligt at sammensætte nogle forløb, hvor der tages hensyn til virksomhedernes særlige behov og ønsker om tidspunkt for afholdelse af kurser.
En af de virksomheder der har haft besøg er Letz Sushi i København.
Virksomheden har flere medarbejdere ansat, som har et andet sprog end dansk som deres hovedsprog – og virksomheden var derfor nysgerrig på, hvilke kursusmuligheder, der kunne være for kurser, hvor undervisningen foregår på engelsk.
Letz Sushi ville gerne give deres medarbejdere et fælles og grundlæggende fundament, som de kan fortsætte med at bygge videre på, og som kan give inspiration til mere uddannelse. I samarbejde med ’Ja tak til efteruddannelse’ og Hotel- og restaurantskolen i Valby fik virksomheden derfor planlagt et hygiejnekursus på engelsk.
Kurset blev startskuddet til mere efteruddannelse.
”I efteråret udvider med et kursusforløb, hvor vi sætter fokus på ergonomi. Vi vil gerne passe på vores medarbejdere og medvirke til, at de kan have et godt og langt arbejdsliv hos os”, fortæller HR-manager Frederikke Ellehøjgaard fra Letz Sushi.
Har du en interesse i at høre mere om mulighederne for efteruddannelse af dit personale og mulighederne for løntilskud fra Kompetenceudviklingsfonden, er du mere end velkommen til at kontakte de to chefkonsulenter i ’Ja tak til efteruddannelse’:
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026