Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kunstmuseet SMK Thy ved Limfjorden er blevet udpeget som et af verdens 100 mest interessante rejsemål i 2026 af det amerikanske magasin Time. Listen, World’s Greatest Places, fremhæver hvert år destinationer, hoteller, restauranter og attraktioner, der ifølge magasinet tilbyder nye eller særlige oplevelser.

Museet åbnede i august 2025 og er den eneste danske destination på årets liste. I sin omtale fremhæver Time både landskabet i Thy og etableringen af Statens Museum for Kunsts første permanente afdeling uden for København.

SMK Thy ligger i landsbyen Doverodde i Sydthy ved Limfjorden og er indrettet i en tidligere købmandsgård og kornsilo. Museet fungerer som udstillingssted for værker fra Statens Museum for Kunsts samling samt nye værker skabt til stedet.

Direktør for Statens Museum for Kunst, Astrid la Cour, kalder udpegelsen en stor anerkendelse af projektet og fremhæver samarbejdet bag etableringen. Museet åbner sin første fulde sæson 28. marts 2026 med to nye udstillinger med naturen som tema.

Læs hele historien på Turistmonitor

47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere

Et landsdækkende netværk af vandreruter er på vej, og interessen er stor blandt kommuner og naturaktører. Projektet Danmarks Naturstier skal gøre naturoplevelser mere tilgængelige. De første ruter forventes offentliggjort senere i år.

UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint

Flere gæster lagde vejen forbi Geocenter Møns Klint ved sæsonåbningen. Samtidig udgør udenlandske turister nu flertallet af de besøgende. Udviklingen kobles til Møns Klints optagelse på UNESCO’s verdensarvsliste.

Log ind