Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
DanCenter har åbnet sit første hotel i Danmark med DanCenter Hotel Jomfru Ane i Aalborg. Med åbningen træder ferieboligudlejeren ind på hotelmarkedet som led i en ny strategi, hvor hoteldrift skal supplere den eksisterende forretning med ferieboliger.
Hotellet ligger i Jomfru Ane Gade og er det første i en planlagt række af hotelåbninger i Europa, hvor flere forventes at følge allerede i løbet af det kommende år.
Ifølge virksomheden er satsningen en del af en større plan om at opbygge en portefølje af premium- og mid-premium-hoteller under flere brands. Ejerne af hotellet, Christian Abildgaard og René Sørensen, fremhæver, at kombinationen af lokal drift og en international platform skal styrke gæsteoplevelsen.
DanCenter har i mange år været en etableret aktør inden for ferieboligudlejning i Norden, og indtræden på hotelmarkedet ses som et skridt i retning af at udvide forretningen i et marked præget af stigende konkurrence.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ikonisk hotel i Aarhus sat til salg for en halv milliard
19-03-2026
-
DF vil forbyde arbejdskraft fra muslimske lande: HORESTA advarer
19-03-2026
-
DanCenter går ind i hotelbranchen i Aalborg
19-03-2026
-
Venstre vil give campingpladser større frihed med nyt udspil
19-03-2026
-
Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil
19-03-2026
-
Restaurant Flammen åbner første restaurant i Sverige
19-03-2026
-
Wolt politianmeldt for vildledende rabat
19-03-2026
-
Flere politiske partier vil sikre Det Økologiske Spisemærke
19-03-2026
-
Turismeaktører presser på for lavere afgifter
19-03-2026