Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Martin Strange er tiltrådt som direktør for Østergaards Hotel i Herning og Hotel Lynggården i Lind. Han begyndte sin karriere som kokkeelev på Østergaards Hotel i 2000, hvor han også tidligere arbejdede som opvasker. Siden har Martin Strange haft en række lederroller i Danske Hoteller, herunder som køkkenchef på Hotel Medi i Ikast og senere som direktør på Hotel Limfjorden i Thisted. Senest har han været direktør på Hotel Medi frem til 1. april, hvor han overtog ledelsen af de to hoteller.

Skiftet sker blandt andet for at frigøre tid til tidligere direktør Henrik Nothlev, der nu er regionsdirektør. Martin Strange deltager samtidig i kædens indkøbsudvalg for 27 hoteller og står for en intern konkurrence for kokke- og tjenerelever med fokus på rekruttering og fastholdelse. På Hotel Lynggården vil han arbejde for flere selskaber, mens Østergaards Hotel fortsætter med blandt andet revy som fast aktivitet. Martin Strange fremhæver, at arbejdet med glade gæster er en central drivkraft i hans arbejde.

Læs hele historien på Herning Folkeblad

Bühlmann Hotels skal drive kommende hotel i Nordhavn

Et nyt hotel med mindst 360 enheder ventes at åbne i Københavns Nordhavn i slutningen af 2029. Bühlmann Hotels har udviklet konceptet og skal stå for driften, mens AKF og PensionDanmark står bag byggeriet.

Dorte Krak stopper som adm. direktør i Arp-Hansen

Robert Thomsen overtager 1. november posten som administrerende direktør for Arp-Hansen Hotel Group efter Dorte Krak. Den hidtidige topchef fortsætter som arbejdende næstformand med ansvar for blandt andet ejendomsudvikling og strategiske samarbejder.

Log ind