Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En markedsanalyse fra VisitDenmark viser, at 47 pct. af svenskerne svarende til omkring fire mio. personer, overvejer at rejse til Danmark inden for de næste tre år. Samtidig oplever kun 36 pct., at de har et indgående kendskab til, hvad Danmark kan tilbyde som feriedestination.
Ifølge analysen er billedet af Danmark ofte koncentreret om København og få kendte attraktioner, mens lokale oplevelser og mindre kendte områder fylder mindre.
Økonomidirektør og markedschef for Sverige, Flemming Bruhn, peger på, at svenskerne generelt opfatter Danmark som en dyr destination, men at analysen også viser betalingsvillighed, når værdien er tydelig. Derfor handler udfordringen ifølge VisitDenmark om at give svenskerne konkrete grunde til at vælge Danmark. En ny markedsføringsindsats er allerede sat i gang, blandt andet med en tv-kampagne målrettet svenske børnefamilier.
Læs hele historien på Turistmonitor
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026