Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den 8. oktober uddeler Michelin for første gang nøgler til hoteller, som udmærker sig særligt. Hotelnøglerne fungerer som en pendant til de kendte Michelin-stjerner for restauranter og gives til hoteller med høj kvalitet og unik identitet.

Ifølge Michelin-ambassadør Rasmus Lythcke er Manon Les Suites, Nimb og Hotel d’Angleterre blandt favoritterne herhjemme. Hotellerne vurderes ud fra fem kriterier, herunder arkitektur, serviceniveau og værdi for pengene. Kun hoteller, som allerede er med i Michelinguiden, kan komme i betragtning. Udover nøglerne vil der også blive uddelt fire særlige priser.

Læs hele historien på Turisme24

HORESTAs medlemmer: Unfair konkurrence er et udbredt problem

Offentligt støttede aktører presser hoteller og restauranter i store dele af landet. En ny medlemsundersøgelse bekræfter det billede, HORESTA møder igen og igen – og er baggrunden for, at vi nu går mere offensivt til værks over for kommunerne.

Log ind