Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et nyt målgruppeværktøj, ’Sådan oplever turisterne’, giver aktører i dansk turisme mulighed for at forstå, hvorfor forskellige typer af turister fra nærmarkederne opsøger kulturoplevelser.

Værktøjet er baseret på data fra over 5.000 adspurgte turister fra Norge, Sverige og Nordtyskland og er udarbejdet af Epinion i samarbejde med Region Midtjylland, Top Attraktioner og Dansk Industri.

Resultaterne viser, at 90 pct. af de adspurgte sandsynligvis vil søge kulturoplevelser under ferier i Nordeuropa, men deres motivation varierer markant. For nogle er det æstetik og lokal forankring, for andre læring eller afslapning, der trækker.

Værktøjet gør det muligt at arbejde mere strategisk og differentieret med tilbud, målretning og formidling. Ambitionen er at styrke dansk turismes konkurrencekraft gennem bedre forståelse af gæsternes forventninger og behov.

Læs hele historien på Turistmonitor

Log ind