Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismen i Danmark oplever en markant forlængelse af sæsonen, og september tegner til at blive en af de stærkeste måneder nogensinde.
Det konstaterer Flemming Toft Andersen, direktør i Feriepartner Danmark, som derfor opfordrer restauranter og butikker til at holde åbent, selv efter kalenderen siger sensommer.
Hos Feriepartner Danmark oplever man, at aktiviteten i september nærmer sig indeks 70 sammenlignet med juli. Det vidner om et højt antal turister, der fortsat booker ferie i Danmark – også uden for traditionel højsæson.
Alligevel oplever mange besøgende, at butikker og spisesteder holder lukket. Det harmonerer dårligt med ønsket om at gøre Danmark til en helårsdestination.
En undersøgelse fra 2024 blandt turister langs Vestkysten viser, at lukkede forretninger og restauranter uden for højsæsonen trækker ned i helhedsoplevelsen.
Ifølge Flemming Toft Andersen er det forståeligt, at nogle virksomheder må afveje rentabilitet, men han mener, potentialet for øget omsætning i skuldersæsonerne er betydeligt – hvis branchen er parat til at gribe det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026