Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danhostel, der driver 52 overnatningssteder i Danmark, skal have ny administrerende direktør. Stillingsopslaget lægger vægt på behovet for en strategisk stærk leder med erfaring inden for branding, markedsføring og medlemsrekruttering.

Den nye direktør skal blandt andet revitalisere Danhostels brand, styrke markedsføringen nationalt og internationalt samt øge kædens synlighed og medlemstal.

Stillingen kræver desuden erfaring med bestyrelsesbetjening, netværksopbygning og forhandling, ligesom det vægtes højt, at kandidaten forstår turisme- og oplevelsesbranchen.

Mads Stendorf Hansen overtog direktørposten ved årsskiftet 2022/2023, men har tidligere været en del af organisationen som sekretariatschef. Indtil en ny direktør er fundet, varetages den daglige ledelse af online- og marketingchef Anette Brylov Hansen sammen med bestyrelsen.

Målet er, at den nye topchef er på plads senest 1. december 2025.

Læs hele historien på Turisme24

København åbner for flere hotelprojekter

Politikerne afviser et generelt stop for nye hoteller i Indre By og på Vesterbro. Beslutningen giver mulighed for øget kapacitet og vækker opbakning fra HORESTA.

København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning

Klima-, Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune har besluttet at droppe et generelt §14-forbud mod hotelprojekter i Indre By og på Vesterbro. I stedet gives der mulighed for flere af de projekter, der tilfører ny hotelkapacitet til byen. HORESTA glæder sig over beslutningen, som både styrker turismen og beskytter byens boligområder.

Log ind