Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Arena Næstved har gennem flere år modtaget støtte fra Næstved Kommune i strid med loven. Det konkluderer Ankestyrelsen i en tilsynsudtalelse sendt til byrådet.

Kritikken går på, at arenaen driver kommerciel virksomhed – herunder events, koncerter og restaurationsdrift – med kommunal støtte.

Ifølge byrådsmedlem Githa Nelander handler sagen om at sikre fair vilkår for byens øvrige aktører. Arena Næstved har mellem 2021 og 2025 modtaget forhøjet tilskud på 2,2 mio. kr. årligt samt tidligere et anlægslån på 20 mio. kr. Direktør for Teknik og Kultur i Næstved Kommune, Willy Feddersen, understreger nu nødvendigheden af at klarlægge, om midler flyder over i den kommercielle del.

Arenaens direktør Jakob Brixvold har tidligere fastholdt, at offentlige tilskud udelukkende anvendes til lovlige formål, og at procedurerne er fastlagt i samarbejde med jurister og revisorer.

Læs hele historien på Turistmonitor

Læs også HORESTAs reaktion på TV2 Øst

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Temadag skal sætte retning for vandreturisme

Destination Himmerland, Destination Trekantsområdet og Deutsches Wanderinstitut samler branchen i Kongernes Jelling. Målet er at styrke kvalitet, certificering og internationalt potentiale.

Log ind