Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Djurs Sommerland har netop rundet en rekordsæson med 885.000 besøgende, på trods af en regnfuld juli. Den solide vækst tilskrives en kombination af nye investeringer, høj gæstetilfredshed og innovative tiltag.
Adm. direktør Henrik B. Nielsen fremhæver, at parken med blandt andet udvidede åbningstider og den nye attraktion Camino del Sol i Mexicoland har formået at tiltrække både danske og udenlandske børnefamilier. Sidstnævnte er en tematiseret adventure trail, som har kostet over 25 mio. kr.
Trods sommerens dårlige vejr holdt gæsterne fast i deres besøg, og efterårsferien alene tiltrak mere end 135.000 gæster. Her blev konceptet Djurs Sommerland After Dark introduceret med stor succes og beskrives som en ny måde at opleve parken på efter mørkets frembrud.
Parken forventer at åbne igen til påske 2026, og planerne om et nyt ferieresort med 125 overnatningsenheder er allerede i gang.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA og Dansk Erhverv i fælles opråb mod ulovlig udlejning
21-10-2025
-
McDonald’s topper danskernes liste over to-go-kaffe
21-10-2025
-
Comwell åbner luksushotel i historisk bankbygning i København
21-10-2025
-
Airbnb under skærpet EU-lup: Udlejning skaber ustabilitet
21-10-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen når ny august-rekord
21-10-2025
-
CORI Hornbæk Hotel indtræder i eksklusiv sammenslutning og får ny direktør
21-10-2025
-
Familiedrevet hotel på Lolland-Falster sat til salg for 27 mio. kr.
21-10-2025
-
Ny besøgsrekord i Djurs Sommerland trods regn og grå skyer
21-10-2025
-
Nets: Vis dine kunder, at de kan bruge Dankort i Apple Pay
21-10-2025