Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Siden åbningen i marts har hele 112.000 gæster besøgt Pilen, det nye udsigtspunkt ved Rødbyhavn, hvorfra man kan følge byggeriet af Femern Bælt-tunnelen.
Målet var 100.000 besøgende årligt, men det tal er allerede overgået efter syv måneder. Pilen, der er 217 meter lang og 24 meter høj, er blevet en af Lollands største turistattraktioner og trækker både lokale og udenlandske besøgende.
Ifølge Visit Lolland-Falsters destinationschef Lindy Kjøller er interessen et bevis på, at det imponerende anlægsarbejde fascinerer mange.
Kommunikationsdirektør i Sund & Bælt, Maria Steno, understreger, at byggepladsens størrelse og betydning skaber stolthed og nysgerrighed. Pilen har gratis adgang, og med sin placering tæt ved tunnelens indgang er den blevet et naturligt samlingspunkt for dem, der ønsker at følge det historiske byggeri på nært hold.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026