Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Noma og Novonesis har indgået et strategisk samarbejde med ambitionen om at nytænke fødevarer gennem en kombination af bioteknologi og fermentering.
Novonesis bidrager med deres viden om biosolutions, mens Noma tilfører deres mangeårige erfaring med fermentering og kulinarisk innovation. Sammen vil de udvikle produkter, der både smager bedre og har forbedrede ernæringsprofiler.
Målet er at skabe nye standarder for, hvordan fødevarer kan produceres og opleves – og samtidig inspirere både forbrugere og producenter til at se anderledes på mad. De første produkter fra samarbejdet bliver præsenteret ved Gulfood Manufacturing i Dubai fra 4. til 6. november.
Ifølge René Redzepi, stifter og medejer af Noma, er smag den nøglefaktor, der kan drive en reel forandring i måden, vi spiser på, og samarbejdet skal bidrage til at sætte nye retninger for fremtidens fødevarekultur.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026