Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismereserven på 200 mio. kr. er nu halvt brugt, og 103,5 mio. kr. er allerede sendt ud til initiativer i hele landet. Det oplyser turismens minister Morten Dahlin.
Han fremhæver, at uddelingen følger klare principper om både geografisk spredning og styrkelse af flere grene af turismeerhvervet – fra storbyferier til natur-, gastro- og kystturisme.
Mad- og gastroturisme samt de regionale udviklingsplaner er blandt de områder, der har modtaget de største beløb.
Ifølge Morten Dahlin handler støtten om at skabe strukturel udvikling frem for at sprede midlerne i småportioner. Han peger på, at projekter med stærke samarbejder – eksempelvis mellem det offentlige, destinationsselskaber og private aktører – bliver prioriteret højt.
Ministeren oplyser, at interessen fra branchen har været massiv, og at mange aktører har anerkendt den valgte retning. De resterende 96,5 mio. kr. vil snart blive fordelt, men hvordan og hvornår, er endnu ikke præciseret.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Endelig politisk fokus på korttidsudlejning
07-10-2025
-
Morten Dahlin vil målrette de sidste turismemillioner
07-10-2025
-
Ny investering ved Femern-forbindelsen skal tiltrække flere tyske og polske turister
07-10-2025
-
Nyt ejerskab giver Midtjyllands Lufthavn luft under vingerne
07-10-2025
-
EU-klage truer Aarhus Airport med millionkrav
07-10-2025
-
Ny direktør i spidsen for Scandic Sluseholmen
07-10-2025
-
Aarhus skrotter spektakulær turistattraktion til op mod 350 mio. kr. – men private kan løfte opgaven
07-10-2025
-
Airbnb vokser markant – HORESTA kræver strammere regler
07-10-2025
-
HORESTA kræver samkøring af data for at forebygge ulovlig udlejning
07-10-2025
-
Langeland i storstilet vokseværd med sommerhuse
07-10-2025