Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Burgerkæden Hungry Dane Burgers, der blev grundlagt i København i 2017, står foran sin internationale debut uden for Skandinavien. Den første franchiseaftale er landet i Schweiz, hvor en restaurant åbner i byen Lachen i december 2025.
Ifølge ejer Peter Kolos er interessen fra udlandet steget markant de seneste år, særligt efter kædens populære HomeStyle burger blev udnævnt som en af Europas bedste af den svenske burgeranmelder Richard Bergfors.
Kæden har tidligere vundet flere priser for sine burgere og har planer om at udvide yderligere i Schweiz – herunder en lokation i Zürich Lufthavn.
Hungry Dane modtager også henvendelser fra bl.a. Tyskland, England og Mellemøsten. Ifølge Peter Kolos er det kædens mål at dele deres særlige burgerkoncept med nye markeder og udbrede deres bud på "Burger Love" til et globalt publikum.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026