Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns Kommune har sat gang i en proces, der kan føre til opførelsen af en ny udendørs multiarena med kapacitet til mere end 60.000 tilskuere.
Det sker efter et medlemsforslag fra Det Konservative Folkeparti, som blev vedtaget uden afstemning.
Arenaen skal kunne danne ramme om store koncerter og festivaler og ses som en nødvendighed, hvis København skal kunne tiltrække verdensstjerner og store arrangementer på linje med byer som Stockholm. Eksisterende faciliteter som Royal Arena og Parken vurderes ikke længere tilstrækkelige til de største events.
Undersøgelsen skal bl.a. omfatte vurderinger af infrastruktur, miljø, økonomi og samarbejdsmuligheder med private aktører. Resultatet skal præsenteres inden sommerferien 2026.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026