Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nord Collection har sikret en investering på over 50 millioner kroner fra Søren Skifter, medejer af Semler Holding A/S, som køber sig ind i koncernen.

Med investeringen vil Nord Collection tredoble sin portefølje af hotellejligheder til over 1.000 enheder i Danmark.

Søren Skifter integrerer samtidig sin egen virksomhed, Hotel Living Suites ApS, i koncernen. Nord Collection har opnået en værdiansættelse på 270 millioner kroner og driver en profitabel, techdrevet forretningsmodel med kontaktfri check-in og en dynamisk prisstruktur. Ambitionen er at cementere Nord Collection som Danmarks mest profitable hoteloperatør målt på afkast pr. kvadratmeter.

Læs hele historien på Turistmonitor

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind