Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel- og restaurationsbranchen har fortsat de største rekrutteringsudfordringer i Danmark. Ifølge Danmarks Statistik meldte 16 pct. af virksomhederne i branchen om mangel på arbejdskraft i første kvartal 2025.

Til sammenligning var det 2 pct. af hotellerne og 4 pct. af restauranterne i samme periode i 2015. Antallet af ansatte i branchen er samtidig steget med 40 pct. de seneste 10 år og udgør nu 135.000. Samtidig er andelen af udenlandske medarbejdere fordoblet.

En ny overenskomst skal gøre det lettere at ansætte unge under 18 år, blandt andet med mere fleksible arbejdstider og mulighed for at varetage flere typer opgaver.

Håbet er, at flere unge får interesse for en faglært karriere i erhvervet. Kunstig intelligens fremhæves som en mulig hjælp til effektivisering, men vurderes ikke at kunne løse behovet for hænder i servicefunktioner.

Læs hele historien på Turisme24 (kræver login)

Admiral Hotel satser på møder og events

Efter en omfattende modernisering udvider Admiral Hotel sine faciliteter til møde- og erhvervsmarkedet. Ambitionen er at tiltrække både konferencer, events og større private selskaber.

Milling Hotel Vejle klar til næste skridt

Et år efter overtagelsen opruster ejerne bag Milling Hotels, ægteparret Dorte og Jan Milling, deres hidtil største hotel. 100 værelser renoveres, og familien ser på muligheder for at udvikle området yderligere.

Log ind