Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere har beskrevet restaurantbranchen som kriseramt, men ifølge konstitueret administrerende direktør i Horesta, Jeppe Møller-Herskind, er der ikke tale om et blodbad.

Branchen omsatte i 2024 for 62,5 mia. kr. mod 47,6 mia. kr. i 2019, og selvom der var færre nyåbninger og flere konkurser end før pandemien, er udviklingen samlet set positiv.

Udfordringerne er dog tydelige – inflation og stigende driftsomkostninger presser bundlinjen. Horesta anerkender, at særligt storbyer som København kan være hårdt ramt af overkapacitet.

Branchen er samtidig blevet mere professionel, og større koncerner som Cofoco, Norrlyst og Madklubben opnår stordriftsfordele, hvilket øger konkurrencen. Horesta ser ingen entydig mætning i markedet, men advarer mod at overinvestere i nye koncepter uden økonomisk bæredygtighed.

Læs hele historien på FødevareWatch (kræver login)

HORESTA: Gør det muligt at sætte ratepension på pause

Ældre, der har lyst og mulighed for at arbejde, skal ikke holdes tilbage af stive pensionsregler. HORESTA foreslår derfor, at pensionister får mulighed for midlertidigt at sætte deres ratepension på pause. Det vil gøre det mere attraktivt at vende tilbage til arbejdsmarkedet.

Log ind