Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tysklands nye koalitionsregering har besluttet at gøre en lav momssats permanent for mad på restauranter. Det vækker bekymring i den danske hotel- og restaurationsbranche, som længe har været udfordret af højere momssatser og nu risikerer yderligere konkurrence fra billigere alternativer syd for grænsen.
Et alternativ til differentieret moms i Danmark kunne være ændringer i reglerne for momsfradrag ved erhvervsmæssig bespisning, hvor kun 25 pct. i dag kan trækkes fra.
Tyske turister stod i 2024 for 21,2 mio. overnatninger i Danmark, især i kommunerne Varde, Ringkøbing-Skjern og Tønder. Det er dog uvist, om momsnedsættelsen i Tyskland vil resultere i lavere priser for gæsterne eller blot øge branchens indtjening – og dermed styrke konkurrencen yderligere over for danske destinationer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny chef og renovering skal løfte Odder Parkhotel
27-06-2025
-
Stena Line og Strawberry færdige med stor hotelrenovering i Frederikshavn
27-06-2025
-
Core Hospitality ansætter ny CFO for at styrke nordisk vækst
27-06-2025
-
Brune turistskilte lokker tusindvis af gæster til museer og oplevelser
27-06-2025
-
København forbyder turistbusser at standse ved Gefionspringvandet
27-06-2025
-
London klar til selvkørende taxier fra 2026
27-06-2025