Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter næsten 40 år som ejer sætter Gitte Nordmann nu Foldens Hotel, Viseværtshuset og Skagen Motel til salg. Hotellet ligger centralt i Skagen og har rødder tilbage til 1881, hvor det blev opført som gård og senere ombygget til hotel.
Gitte Nordmann begyndte sin karriere som bartender på Viseværtshuset i 1986 og overtog hotellet fem år senere. Foldens Hotel rummer i dag 125 værelser fordelt på tre adresser: hovedbygningen, Foldens Anneks og Skråvej B&B. Derudover har hotellet café, restaurant og selskabslokaler.
Ejendommene er løbende blevet moderniseret og udvidet under den nuværende ejers ledelse.
Skagen Motel, som også ejes af Nordmann, sættes samtidig til salg, men vil blive drevet videre, hvis den rette køber ikke viser sig. Fremover ønsker hun at fokusere på at videreudvikle Skagen Hotel, som hun også ejer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025