Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den 23. maj 2025 samler MPI Scandinavia og Hub for Innovation in Tourism møde- og eventbranchen til tredje udgave af eventet "Meet the Geeks".

Arrangementet finder sted på Bella Sky Hotel i København og sætter fokus på fremtidens teknologier og trends, der kan transformere branchen. Syv udvalgte startups præsenterer løsninger med blandt andet kunstig intelligens, virtual reality og bæredygtige formater.

Dagen byder på korte præsentationer, den såkaldte "Geek Safari" samt netværksmuligheder med både oplægsholdere og deltagere. De deltagende startups offentliggøres løbende frem mod arrangementet via MPI Scandinavias LinkedIn-side.

Eventet starter kl. 9.00 og rundes af med frokost. Det er åbent for alle med interesse i, hvordan innovation og nye idéer kan forme branchens udvikling.

Få indblik i fremtidens restaurantdrift til eventet Digital Day

Den 7. oktober afholdes brancheeventet Digital Day i København. Her sættes der fokus på ny teknologi og digitalisering i restaurationsbranchen på en dag fyldt med inspirerende oplæg og paneldebatter. Deltagelse er gratis, men der er begrænsede pladser, så tilmeld dig nu.

Log ind