Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er stor aktivitet på det danske ejendomsmarked, og især hotelsegmentet markerer sig stærkt. Ifølge nye tal fra ReData er der ved indgangen til maj registreret 306 handler for samlet 4,1 mia. kr., og hotelhandler tegner sig for en markant andel.
I april udgjorde de 40 pct. af volumen, og i første kvartal stod hoteller for omkring en tredjedel af det samlede transaktionsbeløb. Det samlede antal handler i april nåede 61 – 11 flere end samme måned sidste år – men med en lavere samlet værdi på 2,5 mia. kr.
Nicholas Thurø, adm. partner hos Cushman & Wakefield RED, fremhæver, at hoteller overgår boligejendomme i både antal og volumen i februar, marts og april.
Samlet overgår årets hidtidige hotelhandler aktiviteten i 2022, 2023 og 2024 tilsammen. To store handler trækker særligt op: Sampension og AKF’s opkøb af Comwell Copenhagen Portside samt CapMans overtagelse af Midstar Fastigheter AB med fire danske hotelejendomme – herunder Marienlyst Strandhotel og Admiral Hotel.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Svenskernes kendskab bremser Danmark som ferievalg
05-02-2026
-
Rekordjanuar i Københavns Lufthavn
05-02-2026
-
Kontorbygning på Frederiksberg i spil til hotel
05-02-2026
-
Gastronomi kan blive anerkendt som kunst
05-02-2026
-
Vintercamping fortsætter fremgangen
05-02-2026
-
Nye ejere overtager Vejle-hotel
05-02-2026
-
Ny linje for hotellet Kongens Ege
05-02-2026