Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nye tal fra Danmarks Statistik, som HORESTA har analyseret, viser, at april bød på 1,6 mio. hotelovernatninger i Danmark – en stigning på 7 pct. sammenlignet med samme måned sidste år.
Dermed er der tale om det højeste antal hotelovernatninger, der nogensinde er registreret i en april måned. Udviklingen tilskrives især en høj andel af private rejsende - dette grundet påsken placering i april i år - mens antallet af forretningsovernatninger faldt med 5 pct.
Både danske og udenlandske gæster trak udviklingen op, særligt besøgende fra Tyskland, Norge og USA.
Ifølge Jonas Kjær, cheføkonom i HORESTA, er Tyskland nu det største udenlandske marked for danske hoteller i april, hvilket markerer et skifte fra tidligere år, hvor Sverige og Norge fyldte mest. HORESTA ser positivt på udviklingen.
Læs hele historien på TV 2 Kosmopol
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025