Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Museet Kongernes Jelling har denne sommer haft 15-20 pct. flere gæster end normalt. En stor del af fremgangen tilskrives TV2-serien Danefæ, hvor en dramatisk arkæologisk udgravning med mulige forbindelser til Harald Blåtand og Dronning Thyra er i centrum.

Ifølge museumsdirektør Morten Teilmann-Jørgensen nævner mange gæster selv serien som grunden til, at de har valgt at besøge museet.

Han kalder det positivt, at historisk formidling i tv kan skabe reel interesse og få danskerne til at opsøge historien i virkeligheden. Museet håber, at interessen vil vare ved og styrke både lokalområdet og formidlingen af Danmarks vikingearv.

Kongernes Jelling er ikke det eneste sted, der har mærket effekten af tv-eksponering. Tidligere har både Hvide Sande og Helsingør oplevet lignende turistfremgang efter at have dannet ramme for populære TV2-serier som Hvide Sande og Sommerdahl.

Læs hele historien på Turistmonitor

Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme

Flere danskere vælger ophold i Danmark eller kortere rejser i Europa i påsken. Samtidig kan Danmark få flere udenlandske gæster, fordi landet opfattes som en stabil destination. Tendensen ses i både søgedata og forventninger fra turismeaktører.

Ny folketingspolitiker vil styrke turismen

Turismen står stærkere politisk end tidligere, vurderer nyvalgt konservativ politiker. Hun vil arbejde for bedre rammevilkår og fastholde fokus på erhvervets betydning.

Log ind