Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De danske forlystelsesparker mærker tydeligt følgerne af den regnfulde sommer, hvor varsler om skybrud får mange til at droppe planlagte besøg.
Hos Fyns Sommerland i Aarup har man nu valgt en offensiv tilgang og indført en tørvejrsgaranti. Gæster, der besøger parken på en dag med mindst fem millimeter regn, får mulighed for at vende tilbage en anden dag uden at betale igen.
Parken måler nedbøren med en analog regnmåler, der tømmes ved åbning og kontrolleres ved lukketid. Ifølge direktør Jeppe Vestergaard Nielsen handler det om at skabe tryghed for gæsterne og sikre, at en ustabil vejrudsigt ikke automatisk fører til aflysninger. Flere gæster har allerede benyttet sig af garantien, som blev aktiveret under et regnskyl tidligere på ugen.
Fyns Sommerland håber, at tiltaget kan fastholde interessen hos både lokale og feriegæster og sende et signal om, at en dag i parken ikke behøver være spildt – selv i regnvejr.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Michelin-stjerner strømmer til Tivoli i 2026
03-02-2026
-
Golfbane kan blive lokation for nyt kæmpevenue i København
03-02-2026
-
VM i badminton forventes at fylde jyske hoteller
03-02-2026
-
Himmerland samler kræfterne for at styrke erhvervsturismen
03-02-2026
-
HORESTA advarer mod stop for hoteller i København
03-02-2026