Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotelkæden Danske Hoteller markerer sit 35-års jubilæum og kan samtidig notere fortsat vækst. Siden starten i 1990 med ét hotel i Dronninglund er porteføljen vokset til 27 hoteller fordelt over Jylland, Fyn og Sjælland.
Ifølge kommerciel direktør Jørgen Christensen skyldes succesen blandt andet, at kæden ikke arbejder efter et standardiseret koncept, men i stedet bevarer hvert enkelt hotels lokale særpræg.
Kæden ejes af næsten 3.000 aktionærer – mange af dem gæster – og netop det lokale ejerskab og samspil med lokalbefolkningen fremhæves som en styrke. Målet er fortsat at udvide med ét hotel om året.
Et nyere eksempel er Hotel Kirstine i Næstved, som i foråret blev opkøbt for 60 mio. kr. Anders Løkkegaard Madsen, direktør på Hotel Kryb i Ly Kro i Fredericia, oplever klare fordele ved at være del af en større kæde – både gennem fælles markedsføring og bedre indkøbsaftaler – men understreger samtidig, at lokal opbakning er afgørende for at fastholde relevansen i området.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026