Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismebranchen overser vigtige risikofaktorer og mangler grundlæggende beredskabsplaner, lyder det fra katastrofeforsker, forfatter og historiker Rasmus Dahlberg.
Han advarer om, at manglende kriseberedskab kan få alvorlige konsekvenser for både gæster og medarbejdere i en stadig mere usikker verden. Rasmus Dahlberg deler samtidens risici i tre oversete kategorier: klimadrevne hændelser, teknologiske nedbrud og antagonistiske trusler som cyberangreb.
Han peger på behovet for levende beredskabsdokumenter, tydelige prioriteringer og investering i forebyggelse. Blandt de konkrete eksempler er branden på Frihedsmuseet og et tænkt scenarie med krydstogtskib i grønlandske farvande.
Ifølge Rasmus Dahlberg er det danske beredskab effektivt, men underfinansieret og ikke gearet til nutidens trusselsbillede. Han efterlyser et nationalt taktskifte, hvor turismen ses som en del af samfundets kritiske infrastruktur – med alt, hvad det kræver af ansvar og forberedelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026