Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selvom politikere vil stramme reglerne for korttidsudlejning via Airbnb, viser en Epinion-måling, at kun 29 pct. af danskerne ønsker lavere loft for udlejning end de nuværende 70 dage. 36 pct. vil beholde det nuværende niveau, mens 18 pct. ønsker flere dage.

HORESTA er ikke overrasket over, at danskerne ønsker at have mulighed for at leje deres boliger ud mest muligt, men HORESTA mener, at det nuværende system skaber konkurrenceforvridning, fordi professionelle udlejere ikke er underlagt samme regler som hoteller.

Adm. direktør Jeppe Møller-Herskind ønsker loftet halveret til 35 dage. Organisationen peger på manglende kontrol og dokumenterede overtrædelser som argument for at stramme tilsyn og sanktioner.

Læs hele historien på Altinget

HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres

Adm. direktør i HORESTA, Jeppe Møller-Herskind, går i rette med ønsket om at udvide stoppet for nye natbevillinger i Indre By. Ifølge ham er byens puls en forudsætning for Københavns attraktivitet. Han peger på, at et flertal af københavnerne bakker op om restaurations- og nattelivet.

Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen

Brøchner Hotels har slået dørene op til Ottilia Heritage med 14 suiter i historiske rammer. Konceptet er en udvidelse af Hotel Ottilia og kombinerer industrihistorie med moderne komfort. Gæster får samtidig adgang til hotellets faciliteter og AIRE Ancient Baths Copenhagen.

Log ind