Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Turismen i København er langt fra ude af kontrol, lyder det fra flere centrale stemmer i Wonderful Copenhagens bestyrelse i en kronik i Børsen.

Her tager Jens Kramer Mikkelsen, bestyrelsesformand i Wonderful Copenhagen, sammen med Benedikte Kiær og Lars Gaardhøj til genmæle mod anklager om overturisme. De henviser til, at 87 pct. af danskerne ikke oplever problemer med turisme, ifølge en Epinion-undersøgelse for DR.

Samtidig påpeger de, at byens gæster bidrager til både beskæftigelse og økonomi – med en årlig omsætning på 50 mia. kr. og 15 mia. kr. i skatteprovenu.

De mener desuden, at udfordringerne med overturisme er lokale og tidsafgrænsede og ikke må skygge for de samlede fordele. Turismen understøtter restauranter, kulturtilbud og detailhandel og gør byen mere levende og tilgængelig. Derfor arbejder Wonderful Copenhagen på at tiltrække de mest værdifulde gæster og sprede dem geografisk.

Læs hele historien på Turisme24

Udland: Fald i udenlandske turisters forbrug i USA

Udenlandske gæster brugte i juli mindre på hoteller, mad og oplevelser i USA. Et fald på knap 3 pct. viser, hvor sårbar turismen er over for valuta, priser og global konkurrence – en erfaring, der også har relevans for danske aktører.

Royal Run vækker glæde blandt hoteller

Når Royal Run rammer Helsingør i maj 2026, ventes det at skabe aktivitet i hele byen. Flere hoteller ser frem til fyldte værelser og nye initiativer i kølvandet på det store arrangement.

Log ind