Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ubers opkøb af Danmarks største taxaselskab, Dantaxi, skal nu undersøges for mulig konkurrenceforvridning. Det oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, som har gjort brug af en særlig bestemmelse i konkurrenceloven.
Ifølge reglerne kan styrelsen kræve anmeldelse af fusioner, der ellers ikke ville være underlagt krav, hvis den vurderer, at aftalen kan skade konkurrencen, og de involverede virksomheder omsætter for mindst 50 mio. kr. i Danmark.
Styrelsen lægger i sin vurdering vægt på, at Uber allerede samarbejder med selskabet Drivr, som hurtigt er blevet en vigtig aktør i taxibranchen. I dette samarbejde stiller Uber sin app til rådighed, mens Drivr leverer kørsel med chauffører og biler.
Ifølge myndighederne kan kombinationen af opkøbet og eksisterende samarbejder give Uber en dominerende position. Uber og Dantaxi har nu frist til den 15. september til at indsende en formel anmeldelse af fusionen til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025