Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et fælles søgsmål mod Booking.com er nu anlagt af mere end 10.000 europæiske hoteller. Hotellerne kræver erstatning for tab over en periode på 20 år som følge af platformens tidligere anvendelse af en såkaldt "bedste pris"-klausul.

Klausulen forhindrede hotellerne i at tilbyde lavere priser på egne hjemmesider end dem, der var opført på Booking.com. EU-domstolen fastslog i september 2024, at klausulen er ulovlig, og at bookingplatforme kan fungere uden denne type regler.

Booking.com havde allerede afskaffet klausulen i marts samme år i henhold til Digital Markets Act, men hotellerne fastholder, at de har lidt store økonomiske tab.

Alexandros Vassilikos, formand for brancheorganisationen HOTREC, kalder initiativet et klart signal mod misbrug af den digitale markedsplads.

Læs hele historien på Turistmonitor

Vejle får nyt hotel med 87 værelser

Det planlagte byggeri ved Best Western Torvehallerne bliver nu et selvstændigt hotel under navnet Villa Vejle Hotel. Åbningen er sat til marts 2026.

Log ind