Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et høringssvar fra Comwell Køge Strand har medført, at lokalplanen for et nyt hotelbyggeri på Køge Havn er blevet revideret.
Den oprindelige plan tillod op til 28.000 etagekvadratmeter, men efter bekymringer om overmætning af markedet, er rammen nu reduceret til 10.000 kvadratmeter.
Comwell påpegede i høringssvaret, at Køge er en mellemstor by med begrænset efterspørgsel på hotelovernatninger, og at en markant kapacitetsudvidelse kunne skade eksisterende aktører. Selvom Comwell ønskede en reduktion til 6.000 kvadratmeter, vurderede Køge Kommunes klima- og planudvalg, at en halvering af det oprindelige forslag var passende.
Den kommende åbning af hotellet Rox Resort i november med 158 værelser vil i sig selv løfte kapaciteten markant.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Koldingfjord oplever vækst i sommergæster
01-08-2025
-
Bakken forventer stærk afslutning på sæsonen
01-08-2025
-
Restaurant Flammen slår dørene op til ny restaurant i Hillerød til september
01-08-2025
-
Europæiske turister søger mening og mad i 2025
01-08-2025
-
Rox Resort åbner i november med internationale ambitioner
01-08-2025
-
Hansens Is starter akademi for unge på kanten
01-08-2025
-
Landmænd åbner markerne for miniferier i naturens navn
01-08-2025