Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny rapport fra forskere ved Syddansk Universitet og DTU viser, at stigende vandstande kan blive en stor udfordring for dansk kystturisme.
Ifølge rapporten, som er ledet af professor Sebastian Mernild, kan havniveauet stige med over en meter inden udgangen af dette århundrede som følge af temperaturstigninger og isafsmeltning.
Det kan få alvorlige konsekvenser for byer som Nakskov, Kerteminde og Kalundborg, hvor skader for milliarder og tvangsflytning af tusindvis af borgere kan blive nødvendigt, hvis der ikke investeres i kystsikring.
Forskerne påpeger, at regeringens landdistriktsudspil, der fokuserer på kyst- og naturturisme, bør revurderes i lyset af disse resultater for at undgå fremtidige risici.
Sebastian Mernild fra Syddansk Universitet har samarbejdet med DTU og et forskernetværk ved navn Navigating 360 om rapporten.
Læs hele historien på Turisme24.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny chef og renovering skal løfte Odder Parkhotel
27-06-2025
-
Stena Line og Strawberry færdige med stor hotelrenovering i Frederikshavn
27-06-2025
-
Core Hospitality ansætter ny CFO for at styrke nordisk vækst
27-06-2025
-
Brune turistskilte lokker tusindvis af gæster til museer og oplevelser
27-06-2025
-
København forbyder turistbusser at standse ved Gefionspringvandet
27-06-2025
-
London klar til selvkørende taxier fra 2026
27-06-2025