Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hostal de Pinós, beliggende i Catalonien, har netop fejret sit 500-års jubilæum.

Restauranten, som oprindeligt også tilbød indkvartering, har siden 1524 serveret traditionelle retter fra det catalanske køkken. I dag er den et populært stoppested for vandrere, cyklister og motorcyklister, der besøger Cataloniens geografiske centrum.

De nuværende ejere, Mònica Segués og hendes familie, har drevet restauranten i 22 år og fortsætter med at bruge lokale råvarer i deres retter. Jubilæet blev fejret med traditionelle retter og kulturelle begivenheder, der hylder restaurantens lange historie og stærke forbindelse til lokalområdet.

Læs hele historien på Standby.dk

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

McDonald’s i Esbjerg kåret som landets bedste

McDonald’s-restauranten i Gjesing har slået 120 andre restauranter og er kåret som Danmarks bedste i kædens årlige awardshow. Restauranten fremhæves for hurtig ekspedition, stabil kvalitet og arbejdet med at udvikle nye ledere.

Restauranter frygter kompleks administration med ny moms

Regeringens planer om lavere moms på fødevarer omfatter takeaway, men ikke restaurantbesøg. Hos NoHo Partners vækker det bekymring for mere administration og en kompliceret håndtering af moms i restauranter med både servering og takeaway.

Log ind